Anna Pańszczyk

Wszystko zaczęło się przez jej brata, to on zaczął Ją uczyć grać w siatkówkę, gdy miała 4 lata. Pewnego razu, po zawodach szkolnych, zabrał ją na trening siatkówki do klubu KS Gorce Nowy Targ. Zaczęła trenować mając 10 lat, dokładnie było to w listopadzie 2016r. W sumie to już prawie 3 lata. Na początku nie podobało jej się i chciała zrezygnować, jednak wspólnie z rodzicami zawarli umowę, że pójdzie na jeszcze jeden trening i jeżeli nic się nie zmieni, zrezygnuje. Jak się później okazało, to była dobra decyzja. Z treningu na trening podobało jej się coraz bardziej, i tak zostało do dziś.

Przygoda Ani z siatkówką zaczęła się od tzw. mini siatkówki czyli gry w parach, trójkach oraz czwórkach. W dwójkach nie grała zbyt wielu meczów, ponieważ zaczęła trenować pod koniec sezonu. W trójkach na początku grała w drugim składzie, ale poprzez systematyczny trening i poprawę swojej gry udało jej się dostać do pierwszego składu i nie opuścić go aż do końca sezonu. W tym właśnie sezonie  drużyna Ani utrzymywała się przez cały czas w najwyższej, pierwszej lidze rozgrywek. Były wtedy o włos od finałów mistrzostw Polski.

Kolejny sezon, czyli sezon gry w czwórkach był dla uczennicy bardzo fajny. Podobnie jak w poprzednim roku, grały w 1 lidze i niemal w każdym turnieju zdobywały miejsca na podium. Największym sukcesem było zwycięstwo w półfinałach Małopolski, skąd droga na mistrzostwa Polski wydawała się już bardzo krótka. Niestety, po raz kolejny w turnieju kwalifikacyjnym, musiały uznać wyższość rywalek i zakończyły rozgrywki na 6 miejscu w Małopolsce.

Aktualnie Ania gra na szczeblu młodziczek (zawodniczki do 14 roku życia). Na tym etapie kończy się mini siatkówka a zaczyna ta właściwa, siatkówka, w którą gra się drużyną składającą się z 6 osób. Rozpoczęły ten sezon w trzeciej lidze, ale wystarczyły dwa wygrane turnieje, by dostać się do pierwszej ligi. Tak też uczyniły a ponadto Ania została wybrana na kapitana drużyny.

Czekają ją teraz 2 lata gry będąc młodziczką, później 2 lata kadetek i 2 juniorek. Z siatkówką wiążę swoją przyszłość i dlatego po pokonaniu wszystkich szczebli juniorskich ma zamiar grać w klubie seniorskim. Na swojej liście sukcesów ma parę osiągnięć, np. złoto w półfinale Małopolski, podium na małopolskim turnieju w Kluczewsku, srebro na turnieju w Wieliczce i wiele medali z turniejów ligowych i towarzyskich. W klubie jak mówi Ania "wszyscy czujemy się jak rodzina i dobrze się rozumiemy". Poza sezonami byli już na dwóch obozach, na których było wspaniale. Każdego dnia odbywali dwa treningi i oprócz tego grali w siatkówkę, tak po prostu, dla zabawy. Obecnie siatkarka ma treningi 4 razy w tygodniu. Gra na pozycji przyjmującej. W siatkarskiej drużynie przyjmujący to ten, na którym spoczywa najwięcej obowiązków do wykonania, ale najważniejsze jest przyjęcie zagrywki.

Dla niektórych ten sport może się wydawać nudny i prosty, jednak żeby wyćwiczyć przyjęcie, atak, blok, rozegranie, zagrywkę, obronę i ogólnie technikę potrzeba bardzo dużo czasu a przede wszystkim treningów. Według Ani siatkówka jest najbardziej zespołowym sportem. Tutaj nie da się osiągnąć czegoś samemu, trzeba się dobrze dogadywać, zgrać i być z drużyną. Dziewczyna wie, że gdyby nie siatkówka, to nie była by teraz szczęśliwa, nie zdobywała by osiągnięć, ani nie poznała by tylu wspaniałych ludzi. Dużo zawdzięcza też swojemu bratu, który ukończył siatkarską szkołę mistrzostwa sportowego w Jastrzębiu Zdroju i pokazał jej, że ta dyscyplina jest naprawdę piękna. Ogólnie siatkówka była przez całe życie obecna w rodzinie,  pradziadek uprawiał ten sport, jej babcia, tata i  brat, teraz przyszła kolej sukcesy Ani i życzymy, aby w tym pięknym sporcie osiągnęła jak najwięcej.

Ania z drużyną

Utworzono dnia 20.11.2019, 12:23